Miért sárgulnak meg ősszel a falevelek?

Olvasási idő: 2 perc

A lombhullató fák levelei minden ősszel megváltoztatják a színüket, amiben egy rövid ideig gyönyörködhetünk, mielőtt lehullanak a fákról. De pontosan miért sárgulnak meg a falevelek? A vörös, a lila, a narancs és a sárga keveréke kémiai folyamatok eredménye, amik a fában mennek végbe, amikor az évszak nyárból őszbe vált.

Tavasszal és nyáron a fa levelei egyfajta gyárként szolgálnak, ahol a fa növekedéséhez szükséges élelmiszer nagy részét előállítják. Ez az ételkészítési folyamat (fotoszintézis) a levélben, számos klorofillt tartalmazó sejtben zajlik, ami a levél zöld színét adja.

Ez a rendkívüli vegyi anyag elnyeli a napfénytől azt az energiát, amelyet a szén-dioxid és víz szénhidrátokká történő átalakításához használ. Például cukrok és keményítők előállításához. Habár a leveleket zöldnek látjuk, nemcsak zöld pigmenteket tartalmaznak. Sárga vagy narancssárga pigmentek, karotinok és xantofill pigmentek találhatók bennük, amelyek például a sárgarépa narancssárga színét is adják.

Tavasszal és nyáron a zöld pigmentből sokkal több van, ezért a sárga és narancs színeket eltakarja a zöld. 

Nem örökzöld, de miért nem? Miért sárgulnak meg a falevelek?

Ősszel a napfényes órák hosszának változása, és a hőmérséklet változása miatt a levelek leállítják az ételkészítési folyamatukat. Az egész addig termelt energia és táplálék elraktározódik a fában, és mivel már nem működik a “gyár”, a klorofill lebomlik, a zöld szín eltűnik, és a sárga-narancssárga szín láthatóvá válik.

Ezzel egyidőben más kémiai változások is előfordulhatnak, amelyek a vörös antocianin pigmentek termelésével további színeket képeznek, de néhány fa őszi lombja kizárólag sárga színű. Mások, mint sok tölgy általában barna színt mutatnak. Mindezek a színek annak köszönhetőek, hogy az őszi szezonban változó mennyiségű klorofill-maradvány és más pigmentek keverednek a levélben.

Ez még nem minden

Az őszi színek megjelenésekor más változások is zajlanak. Abban a pontban, ahol a levél szára a fához kapcsolódik, egy speciális sejtréteg fejlődik ki, ami fokozatosan megszünteti a levelet tápláló szöveteket. Ezzel egyidőben a fa lezárja a vágást, így amikor a levelet végül elfújja a szél, vagy leesik a saját súlyától, levélheget hagy maga után.

Nem minden fa hullatja le a leveleit

A tűlevelűek többsége mind északon, mind délen örökzöldek. A tű- vagy pikkelyszerű levelek egész évben zöldek maradnak, és akár négy évig is a fán maradhatnak, mielőtt a növény lecserélné őket.

Az időjárás befolyásolja a szín intenzitását

A hőmérséklet, a fény és a vízellátás befolyásolja az ősz színének mértékét és időtartamát. A fagypont feletti, de alacsony hőmérséklet elősegíti az antocianinképződést, amely élénk vörös színt eredményez a juharokban. Az esős vagy borult napok növelik az őszi színek intenzitását. Legközelebb tehát, ha ősszel sétálunk egy színes erdőben, tudni fogjuk, hogy miért sárgulnak meg a falevelek, és hogyan lett a zöldből vörös, sárga és narancssárga.