Miért vannak tejfogaink?

Olvasási idő: 2 perc

Miért vannak tejfogaink? Sokan úgy gondolják hogy az elsődleges fogaknak, vagy “tejfogaknak” nincs különösebb jelentőségük, hiszen előbb-utóbb kihullanak, de ez nem igaz. A tejfogaknak nagyon fontos szerepük van a gyermek fejlődésében és egészségében. 

A tejfogak a terhesség második trimeszterében kezdenek fejlődni, de csak a születés utáni kb. 6-7. hónaptól bújnak elő, de nem egyszerre. Elsőként általában az alsó középső kettő, majd a felsők, és csak utána a hátsók, és ugyanebben a sorrendben is hullanak ki. Jó, de miért vannak tejfogaink?

Ezek a fogak kicsik, mégis nagy szerepük van a gyermek fejlődésében. A fogazat segít megtanulni a gyermeknek, hogyan kell megfelelően megrágni az ételt. Ezenkívül biztosítja számukra a lehetőséget, hogy különböző tápláló ételeket fogyaszthassanak, amelyre a növekvő testüknek szüksége van.

Tejfogak nélkül beszélni?

Próbált már valaki fogak nélkül beszélni? Nem lehet könnyű mutatvány. A fogak fontos szerepet játszanak a hangok képzésében, és a beszédben. A tejfogaknak köszönhetően a gyermek megtanulhatja formálni a hangokat, hogy később a maradandó fogait használva is tudjon beszélni.

Ezenkívül a nyelvnek is egyfajta behatárolt mozgásteret ad. Ennek köszönhetően a gyermek megtanulja, hova és hogyan helyezze a nyelvét, ha ki akar adni egy bizonyos hangot, valamint megtanulja azt is, hogyan rágjon anélkül, hogy megharapná a saját nyelvét. Erre valószínűleg már kevesen emlékszünk, de néha minden gyerek ráharap a saját nyelvére.

Miért vannak tejfogaink? – A tejfogak legfontosabb feladata

Habár a tejfogaknak sok fontos feladatuk van, a legfontosabb szerepet a száj és az állkapocs fejlődésében és növekedésében játszák.

Amikor a gyermek még kicsi, az állkapcsa nem elég nagy a felnőtt fogakhoz, ezért azok helyét a tejfogak “foglalják”, amíg le nem váltják őket. Amikor a gyermek már elég nagy ahhoz, hogy a fogazatát leváltsa, a tejfogak gyökerei felszívódnak, majd kihullanak a tejfogak, hogy helyet adjanak a felnőtt kollekciónak. Erre azért van szükség, mert enélkül a fogak rendellenesen nőnek ki.

Ha egy tejfog idő előtt kiesik (kirúgják, vagy a fogorvosnak el kell távolítania valamilyen betegség miatt), az problémát okozhat a későbbiekben. Mivel a kihullott tejfog már nem foglalja a helyet az utána érkező maradandó fog számára, ezért az elcsúszhat és rossz irányban bújhat elő az ínyből. Ez a maradandó fogak zsúfoltságához vagy átfedéséhez vezethet, ezért ha idő előtt esik ki egy tejfog, akkor a fog helyét valahogy továbbra is “foglalni” kell. Ha nem sikerül, akkor a fogak ferdén nőhetnek ki. Fogszabályzóval többnyire lehet rajta segíteni, de a beszéd és a rágás eleinte nem megy majd olyan jól, hiszen a fogak nem megfelelően illeszkednek egymáshoz.

Tehát amilyen kicsik és jelentéktelennek tűnnek a tejfogak, annyira fontosak. A gyökerük akkor szívódik fel, amikor kell, és akkor hullanak ki, amikor kell. Lehetőleg ne kössünk rájuk madzagot, és húzzuk ki őket idő előtt egy erős ajtóbevágással, mert csak gondot okozunk vele a továbbiakban.