Fontos tudni!
Az Rh-összeférhetetlenség az immunrendszernek “köszönhető”. A szervezet számára komoly feladat “eldönteni”, hogy mi számít “idegennek”, ami ellen harcolnia kell (például egy vírus, baktérium, vagy más parazita), és mit fogadjon el sajátjaként. Ez az egyébként is nehéz döntés még nehezebbé válik, amikor egy nő teherbe esik.
A magzat a nő immunrendszere számára idegen, hiszen a magzat a génjei felét az apjától örökli, ezért eltér az anyjától, viszont nagyon nem lenne jó, ha az anya immunrendszer megtámadná a fejlődő magzatot. Az emlősök evolúciójának az egyik fontos mozzanata volt a terhesség problémájának megoldása. Részben meg is oldotta, hiszen a csecsemők nagy része életben is marad, azonban ebből az okból kifolyólag még így is viszonylag sok a vetélés. Lehet, hogy ezt azt jelenti, hogy az evolúciónak (természetes kiválasztás) még nem sikerült teljes mértékben megoldania ezt a problémát, és további finomításra szorul.
Sok csecsemő még ma is csak azért marad életben, mert kéznél vannak az orvosok, és az immundrendszer túlzott reakciója esetén le kell cserélni a csecsemő összes vérét. De térjünk vissza a tárgyhoz. Mi pontosan az Rh-összeférhetetlenség?
Nem minden ember rendelkezik Rh-faktor antigénnel, ezért ez terhesség esetén probléma lehet – a fent említett okok miatt. Az anya lehet Rh-negatív (nincs Rh-faktor antigénje), ugyanakkor a magzata lehet Rh-pozitív (van Rh-faktor antigénje), és ez kihathat a magzat további életére is. Szerencsére az orvostudomány már egy egyszerű oltással is meg tudja oldani a magzatra nézve halálos problémát.
Az Rh-összeférhetetlenség oka
Normális esetben egy kevés magzati vér kiszabadul a méhlepényből, és bejut az anya vérébe. Ha az anya és a magzat is Rh-pozitív, a magzati vér nem okoz problémát. Ha viszont a magzat Rh-pozitív (és az anya Rh-negatív), az anya teste számára ez idegen anyag, ezért az immunrendszere antitesteket képez az Rh-faktor ellen.
Ha az anya teste antitesteket képez az Rh-faktor ellen, akkor ezek az antitestek az anya testén keresztül átjutnak a magzatba, ahol elkezdik megölni a magzati vérsejteket. Ez a magzat “eritroblasztózisnak” nevezett súlyos állapotához vezet, amely vérszegénységhez, szívelégtelenséghez, és súlyos esetben halva születéshez vezethet.
Ha az anya érzékennyé válik az Rh-faktor antigénre (ő maga Rh-negatív), az általában az első Rh-pozitív gyermeke születése pillanatában történik. Azt a csecsemőt nem érinti, de az anya élete végéig őrzi az antitesteket az Rh-pozitív vér ellen. Tehát ha a következő magzata Rh-pozitív, ez a magzat már érintett lehet.
Mit lehet tenni, hogy elkerüljük az Rh-összeférhetetlenséget?
A terhesség korai szakaszában az orvosok megvizsgálják, hogy az anyának Rh-pozitív, vagy Rh-negatív vére van. Ha az anya Rh-negatív, akkor az apát is tesztelik Rh-faktorának meghatározására. Ha az apa Rh-pozitív, akkor a magzat is Rh-pozitív lehet, hiszen a génjei felét tőle örökli. Óvintézkedésként, annak megelőzésére, hogy az anya érzékennyé váljon az Rh-pozitív vérre, az orvosa javasolhatja, hogy a terhesség 28. hetében injekciót kapjon az úgynevezett emberi anti-Rh immunglobulin nevű anyagból. Ha a csecsemő születése után Rh-pozitívnak bizonyul, az anya a szülés után két napon belül újabb injekciót kap.
Az emberi anti-Rh immunglobulin megakadályozza az anya testét abban, hogy Rh-antitesteket termeljen, amelyek a komplikációt okozzák. Ha az anyának korábban már kialakult az Rh-érzékenysége, az orvosok a terhességet szorosan figyelemmel követik, hogy megállapítsák, szükség van-e vérátömlesztésre.
További információt a vércsoportokról és az Rh-faktorról ebben a videóban találsz.